
Szałwia i jej lecznicze właściwości
Jest jedną z popularniejszych roślin leczniczych, a umiejętnie wykorzystana, stanie się dla każdego z nas cennym wsparciem. Szałwia lekarska zaskakuje swoimi właściwościami, a im szersza nasza wiedza na ten temat, tym większe możliwości skorzystania z nich.
O leczniczych właściwościach szałwii decydują przede wszystkim znajdujące się w niej flawonoidy, garbniki oraz inne substancje czynne. Wiadomo też, że szałwia lekarska jest dobrym źródłem witamin A oraz C – substancji, które wspierają nasz organizm w walce z licznymi infekcjami. dzięki takim składnikom, napar lub płukanka z szałwii może stać się cennym sojusznikiem dla każdego, kto chce się rozprawić z bakteriami lub stanami zapalnymi.
Szałwia świetnie radzi sobie zarówno jako środek do przemywania skóry, jak i jako płyn do płukania gardła lub jamy ustnej. Ta niezwykła roślina lecznicza, przyjmowana w formie ziołowej herbatki, pomoże też tym osobom, które walczą z nadmiernym poceniem się. Napar z szałwii sprawdza się też jako naturalny lek na niestrawność, zatem osoby borykające się z bólami brzucha oraz wzdęciami chętnie sięgają po ten dar natury. Szałwia może okazać się też wspaniałą sojuszniczką dla tych kobiet, które w prosty i naturalny sposób chcą łagodzić objawy menopauzy. Regularne sięganie po herbatkę z tej rośliny leczniczej nie tylko poprawia nastrój, ale też łagodzi takie dolegliwości, jakimi są nagłe uderzenia gorąca.
Kąpiele i ich właściwości
Czy jest na świecie chociaż jedna osoba, która nie przepada za kąpielami? Nie ma przecież nic przyjemniejszego od zanurzenia się w gorącej i pełnej piany wodzie, uspokojenia swojego ciała i zrelaksowania się w towarzystwie cudownych zapachów. Co prawda twoja codzienna pielęgnacja nie powinna składać się z wielogodzinnego przesiadywania w gorącej wannie, ale jeśli pozwolisz sobie na taki zabieg raz bądź maksymalnie dwa razy w tygodniu, zaczerpniesz z niego wyłącznie same dobre rzeczy.
Kąpiel błyskawicznie cię odpręży
A tego relaksu potrzebujesz przecież na co dzień. Wracając z pracy, odczuwasz w ciele spore napięcie i choć wiesz, że pomógłby ci trening, totalnie nie masz siły na ćwiczenia. Zamiast zmuszać się do wysiłku fizycznego, który jeszcze bardziej cię osłabi, zrób sobie taką szybką kąpiel. Nie musisz leżeć godzinę w wannie, by coś na tym zyskać. Tak naprawdę piętnastominutowa kąpiel może zadziałać nawet lepiej, ponieważ w tym czasie skóra nie zdąży się przesuszyć pod wpływem gorącej wody.
Kąpiele mogą mięć konkretne działanie pielęgnacyjne, jeśli tylko dodasz do nich odpowiednie kosmetyki. Masz problem z puchnącymi i obolałymi nogami? Zastosuj mieszankę soli, dzięki którym skurcze mięśni albo miną, albo będą mniej nieprzyjemne. W przypadku skóry suchej możesz zdecydować się na dodanie do wody rozmaitych olejków czy nawet zwykłego mleka. Z trądzikiem poradzą sobie z kolei kąpiele ziołowe – np. te z dodatkiem naparu z bratka i kopru włoskiego.