
Koszulki to ciekawy sposób na wyrażenie samego siebie. Często spotyka się także koszulki z własnym logo produkowane na zlecenie firm czy twórców internetowych. W ten sposób ich fani mogą wyrażać swoje przywiązanie do nich. Z poniższego artykułu można się dowiedzieć, jak może wyglądać proces produkcji takiej koszulki. Zapraszamy do lektury!
Wzór – punkt wyjścia
Zanim przystąpi się do części czysto fabrycznej, trzeba dysponować wzorem do naniesienia na koszulkę. Można zaprojektować go samemu lub zlecić jego przygotowanie studiu graficznemu. Czasem firmy oferujące przygotowanie koszulek dysponują własnymi grafikami, którzy mogą przygotować nadruk. Czasem spotyka się także kreator koszulek, w którym klienci nawet bez wiedzy graficznej mogą przygotować własne nadruki.
Jeśli wzór dostarczany jest z zewnątrz, musi także spełniać wymagania przygotowane przez producenta. Mogą one dotyczyć między innymi formatu pliku, jego wymiarów czy kolorystyki.
Metoda DTG
Jest to metoda, w której wzór nanoszony jest na koszulkę bez jakichkolwiek etapów pośrednich. Skrót oznacza Direct To Garment, czyli „prosto na ubranie”. Użycie tej metody można porównać do skorzystania z drukarki. Jednak w tym przypadku „kartką” będzie koszulka. Koszulki z własnym nadrukiem wykonane tą właśnie metodą będą wyróżniały się ogromną precyzją. DTG pozwala przenieść wzór na tkaninę 1 do 1. Jedynym mankamentem tej metody jest konieczność użycia osobnej drukarki do koszulek białych i kolorowych. Jednak rzadko spotyka się firmy, które nie posiadałyby obu rodzajów.
Sitodruk
Metoda polega na odciśnięciu wzoru na koszulce. Siłą rzeczy można zastosować ją głównie do wzorów prostszych. Wzory bardziej skomplikowane warto zostawić innym metodom. Dzięki zastosowaniu bardzo małych oczek w siatce sitodruk również będzie precyzyjną metodą. Jednak jej wadą jest czasochłonność. Raczej nie stosuje się jej do produkcji koszulek w dużych ilościach.
Druk sublimacyjny
Metoda ta może zostać wykorzystana wyłącznie do koszulek z materiałów syntetycznych. Drugim kryterium jest jasny odcień. Koszulki na zamówienie wykonane tą metodą zawierają etap pośredni w nanoszeniu wzoru na ubranie. Otóż najpierw drukuje się go na papierze transferowym przygotowanym specjalnie do druku sublimacyjnego. Przeniesienie na koszulkę odbywa się z pomocą wysokiego ciśnienia i temperatury. Koszulka zawiera warstwę lakieru poliestrowego, która umożliwia przyjęcie nadruku. Po jego naniesieniu kilkukrotnie zostaje nałożone i utwardzone kilka warstw tegoż lakieru. Ma to na celu utwardzenie i utrwalenie obrazu.